TEKNİK TOPLANTI-GÜNDEM DAVETİYE.jpg

Değerli Yelkenseverler,

Kurulduğumuz günden bu yana Türk denizciliği ile ülkemizdeki yelken sporunu geliştirmek ve ülkemizi uluslararası camiada adımızdan söz ettirebilir konuma getirmek adına çalışmalar yürütmekteyiz.

Organize ettiğimiz yarış organizasyonları yanında gerek sosyal sorumluluk projelerimiz ile gerekse yelkene kazandırdığımız yeni öğrencilerle birlikte, gençlik dinamizminin vermiş olduğu enerji sayesinde her yeni günde yeni gelişmeler kaydetmek adına çabalıyoruz.

Bu yıl 4.sünü organize edeceğimiz İlkbahar Trofesi (namı diğer Spring Trophy), kısa sürede siz değerli yelkenseverler arasında  edinmiş olduğu yer sayesinde her geçen gün daha da büyümektedir.

Yelken sporuna yeni bir soluk getirmek, uluslararası yarışlara uyumu artırmak ve rekabetin yanında adaletinde var olması gerektiği görüşünden hareketle, IRC sistemi yanında ORC sisteminin de kullanılabilmesinin avantajları ve dezavantajları üzerine çalışmalar gerçekleştirdik. Dünyada yelken sporunun gelişmiş olduğu birçok ülkede kullanılan ORC sisteminin ülkemizde de yat sınıflarında uygulanabilmesinin mümkün olduğu kanaatinden hareketle yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde konuya ilişkin yetkili uluslararası kurumlarla da görüşmeler gerçekleştirdik. 

Çalışmalar sonunda ORC’nin değerli yöneticilerinden ORC İletişim Koordinatörü Sayın Dobbs Davis ile ORC Ölçüm Komisyonu Başkanı Sayın Zoran Grubisa ülkemize gelerek ORC sistemine ilişkin detaylı bilgileri siz değerli yelkenseverlerle paylaşacaklar.

Tüm bu çalışmalar kapsamında hem Trofemize ilişkin detayların konuşulacağı hem de ORC Yetkililerinin ORC sistemine yönelik detaylı bilgi paylaşımlarında bulunarak bir sunum gerçekleştireceği bir toplantı organize edilecektir.

Toplantıda konuşulacak ORC hakkında, aşağıda konulara odaklanılacaktır:

  • Doğrudan IRC sistemini terk etmek yerine, yarışçıların mağdur olmaması adına bir geçiş süresi tasarkamak ve IRC ile ORC'yi ilk sene birlikte denemek;

  • ORC Club Sertifikasının ilk sene yarışçılara maddi külfet getirmemesinin avantajları;

  • ORC sisteminde rüzgar şiddet aralıklarına göre her tekne için ayrı reyting değerlerini hesaplanıyor olması;

  • Deniz organizasyonunun ve parkurun daha rekabetçi kurgulanması; 

  • Şamandıra yarışlarının artırılması ve bu sayede daha rekabetçi yarışlara ev sahipliği yapılması;

  • Yarışlarımıza uluslararası katılımı artırarak, ülkemizi yelken sporunda yüksek standartlara taşıyacak etkinliklere ev sahipliği yapabilmek;

  • Yarışlarımıza yurtiçinden gelen katılımcı sayısını artırarak daha rekabetçi bir ortam yaratmak;

 

8 Şubat Cumartesi günü saat 14:00’te Wyndham Grand Kalamış Hotel-Beykoz Salonu’nda gerçekleşecek Spring Trophy ve ORC Sistemi Hakkında Bilgilendirme Toplantımızda sizleri de aramızda görmek bizleri onurlandıracaktır.