BAU Spring Trophy 2. Ayak Yarışları Tamamlandı

  • Home
  • Haberler
  • BAU Spring Trophy 2. Ayak Yarışları Tamamlandı

Kulübümüzün düzenlediği BAU Spring Trophy’nin 2. Ayağında sabah erken saatlerde hazırlıklar başladı. Etkinlik alanının hazırlanması‘nın akabinde saat 9:00’da yarışçılara özel kahvaltı organizasyonu başladı. Kahvaltıda Reff’s Kitchen’ın sandviçlerine destekçimiz Oldjava’nın kokusu Marina’yı saran harika kahveleri eşlik etti. 9:45’te başlayan brifing’de Başhakem Orhan Tüker Yarışçılara hava durumu ve rotalar hakkında detaylı bilgi verdi.Hoş sohbet ve keyifli anların paylaşıldığı kahvaltı, 11:00’da son buldu ve yarışçılar start hazırlıkları için teknelerinin yolunu tuttu.

Bu sırada Hakem komitesi karadaki hazırlıklarını tamamlayarak parkurdaki yerini almak için denize açıldı ve 215 dereceden gelen  5-11 knot arasında rüzgarlarda parkur hazırlıklarına başladı. İlk olarak IRC4 ve GEZGİN sınıflarının Sivriada- Seperasyon Şamandırası-Kınalıada parkurlu coğrafi yarışlarının startı verildi.Hemen ardından tehir bayrağı basıldı ve IRC0-1-2-3 Sınıflarının parkur hazırlıklarına başlandı.Parkurun kurulmasından sonra saat 12.25’te yarış grubunun start düdüğü çaldı.İlk  offset şamandıra dönüşünü IRC 0 grubundan Borusan Çılgın Sigma’yı, hemen ardından Ford Otosan Fenerbahçe 2, Goblin 5 ve ENKA Cheese gerçekleştirdi. Ardından IRC1 grubundan BAU Sailing, IRC 2’den ise ilk MNG Kargo, IRC3 grubundan ise aygaz alize gerçekleştirdi.Kapı şamandıra dönüşüne yaklaşıldığında BAU Goldentoy balon indirirken zor anlar yaşadı. Son offset şamandıra dönüşlerini tamamlayan FARR40 filosu  arasında oldukça yakın geçen mücadelede finiş hattını ilk kesen tekne, Aydın Yurdum’un Goblin 5’i oldu. IRC1’de BAU Golden Toy, IRC2’de MNG Kargo Sailing Team, IRC3’te Aygaz Alize gruplarında ilk finish veren tekneler oldu.

Son teknenin finişi ile birlikte günün ilk şamandıra yarışı tamamlandı. Yarış arasında sponsorlarımız Oldjava ve Redbull organizasyon komitesi botları ile yarışçılarımıza ürünlerini dağıttı. Akabinde ikinci şamandıra yarışının hazırlıkları başladı ve start düdüğü saat 13.41’de çaldı. İlk offset şamandıra dönüşlerinin ardından rüzgarın 5 knot’a düşmesi, yönünün de 215’lardan 190 dereceye dirise etmesi üzerine orsa şamandırasının yeri değiştirildi ve öncüler kapıya yaklaşırlarken hem telsiz ile hem de hakem botlarında gösterilen bayraklar ile Charlie uygulaması yapıldığı bildirildi. Irc 0 grubunda  Borusan Çılgın Sigma ilk finish veren ekip oldu.IRC4 ve Gezgin sınıfları için ise farklı yerde  finiş hattı kurulmuştu.Bu gruplarda ilk finishi veren Evidea Selan teknesi oldu.Ardından tüm ekipler parkuru tamamladı ve ödül töreni için Setur Kalamış Marina etkinlik alanında buluşuldu.

Yarışçılar yorgunluklarını Redbull’un başarılı DJ’inin müzikleri eşliğinde after partyde attı. Hemen ardından sıra ödüllerin dağıtılmasına geldiğinde sahneye ödülleri vermek üzere Pınar Coşkuner Genç ve Orhan Tüker davet edildi. Törenin ardından sıra yarışçılara hediyelerin dağıtılmasına geldi. BAU Spring Trophy boyunca yarışçılarımızı yanlız bırakmayan Sport Works, çekilişle 2 kişiye Helly Hansen Polar, 1 kişiye Helly Hansen Crew ceket hediye edildi.