Bahçeşehir Koleji Dünya Cocukları Yarışı Gerçekleşti.

  • Home
  • Haberler
  • Bahçeşehir Koleji Dünya Cocukları Yarışı Gerçekleşti.

Bahçeşehir Üniversitesi Uluslararası Yelken Kulübü (BAUISC) bu sene ilkini düzenlediği BAU İlkbahar Trofesi  kapsamında yıllardır hayalini kurduğu sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Bitlis, Diyarbakır,Hakkari ve Mardin gibi illerimizden gelen ve daha önce hiç deniz görmemiş olan çocuklar denizle buluşturuldu. 3 gün boyunca Dolmabahçe Sarayı, Kız Kulesi , Miniatürk ve Rahmi Koç Müzesi gibi İstanbul’un çeşitli yerlerini gezen çocuklara aynı zamanda teorik ve pratik yelken eğitimleri verildi.

23 Nisan Pazar günü ise Setur Kalamış Marina’da kurulan etkinlik alanında çocuklar bayramlarını denizle içe içe kutladı. Tüm İstanbullular ve çocuklarının davetli olduğu etkinlikte optimist ve laser sınıfı tekneler tanıtılırken çocuklara denizcilik bağları öğretildi. Karada etkinlikler devam ederken denizde BAU İlkbahar Trofesinin 3.Ayak yarışları gerçekleştirildi.

Günün ilk startı IRC 4 ve Gezgin Sınıfı tekneler için çocuklar tarafından verildi.Hakem komitesi hava şartlarını göz önünde bulundurarak ortalama 20 millik coğrafi bir rota vermeyi uygun gördü. Güneybatı yönlü rüzgarların zaman zaman sert estiği yarışı Gezgin Grubu fire vermeden tamamladı ve gün sonunda IR4 Sınıfında Ada Pupa Adrenalin Gezgin Sınıfında ise Micro Yazılım Genoa ipi göğüsleyen takımlar oldu.

IRC 0,1,2 ve 3 Sınıfı tekneler için ise Caddebostan-Dalyan tarafında kurulan parkurda offset kapı geçişli iki şamandıra yarışı yapıldı. Güneyli  16-17 knot esen ve sağanaklarla 26-29 knotlara kadar çıkan rüzgara eşlik eden kaba lodos dalgaları yarışçılara zor anlar yaşattı. Yaşanan rahatsızlıklar sebebiyle bazı tekneler yarışa erken veda ederken  Ford OtosanFenerbahçe 2, Pupa Fifty Fifty, Vagabond Alize ve Uniq2Go-Hangover takımları yarışı kendi sınıflarında birincilikle tamamladı.

Gün boyu süren bu heyecana  ortak olmak isteyen herkes seyir tekneleriyle denize çıkarılacaktı ancak hava koşulları elverişli olmadığı için vazgeçildi.Yarışlar tamamlandıktan sonra yine Setur Kalamış Marina’da düzenlenen törende yelken sporuyla tanıştırılan çocuklara katılım sertifikaları verilirken dereceye giren ekiplere ise kupaları takdim edildi.

Trofenin 6-7 Mayısta koşulacak son ayağı öncesinde ise Enka Cheese 17 puanla liderliğini sürdürüyor.